Blog

23 lutego 2024

Jak działa zgrzewarka kondensatorowa?

Trwałe mocowanie elementów metalowych, takich jak sworznie bolce czy trzpienie do blach i płyty o różnej grubości, to czynność niezbędna w wielu gałęziach przemysłu i usług. Bez techniki przypawania nie byłoby urządzeń grzewczych, instalacji wentylacyjnych, a nawet wielu sprzętów AGD. Na skalę przemysłową wykorzystuje się tę technikę do budowy samolotów, samochodów czy okrętów. Sprawdź, jak działa podstawowe urządzenie do łączenia kołków z elementami stalowymi, czyli zgrzewarka kondensatorowa.

Jakie elementy łączy się zgrzewarką kondensatorową?

CD to symbol oznaczający metodę zgrzewania kondensatorowego, która jest stosowana do łączenia z bazą elementów o średnicy do 12mm. Również grubość blachy, do której mocuje się dodatkowy element, nie powinna przekraczać 3 mm. Dlatego zgrzewarka kondensatorowa, której budowa jest bardzo prosta, znajduje szerokie zastosowanie także w małych warsztatach. Przy jej pomocy można łączyć nie tylko stal nierdzewną i zwykłą, ale także elementy aluminiowe.

Zgrzewarka w użyciu

Metoda przypawania kondensatorowego jest jedną z odmian spawania łukowego. To, jak działa zgrzewarka, jest identyczne co do zasady z wykorzystaniem gwałtownego przepływu prądu i wytworzenia łuku elektrycznego przy łączeniu elementów metalowych – spawania. Urządzenie składa się z korpusu i części roboczej, czyli specjalnego pistoletu. W jego wylocie umieszcza się trzpień do przypawania. Następnie operator inicjuje, poprzez dotknięcie trzpienia i blachy, łuk z kondensatora znajdującego się w zgrzewarce. Dzięki niemu nadtapia się końcówka mocowanego elementu i łączy się trwale z podłożem, do którego jest przytwierdzany. Nowoczesne urządzenia gwarantują błyskawiczny czas procesu, który wynosi zaledwie kilka milisekund. Wówczas bardzo szybko dochodzi zarówno do stopienia, jak i skrzepnięcia materiału. Takie połączenie charakteryzuje wysoka trwałość i jakość.

Błyskawicznie i bez zniekształceń

Najnowsze modele, wyposażone w jakościowe przewody oraz urządzenie bazowe z wydajnym uzwojeniem, z reguły są niezawodne. Prostota obsługi sprawia, że coraz częściej pojawiają się również w warsztatach amatorów. Niezależnie od tego, czy są wyposażone w regulator obrotowy, czy też sterowany elektronicznie, można bardzo precyzyjnie dobrać parametry przypawania do rodzaju materiałów czy grubości blachy. To, jak szybko działa zgrzewarka kondensatorowa sprawia, że jest to metoda odpowiednia nawet do najcieńszego podłoża, a niebezpieczeństwo przepalenia czy zniekształcenia arkusza równa się zeru.

Na co zwrócić uwagę?

Zapoznaj się z właściwościami zgrzewarki kondensatorowej, zastanów się, do czego będzie najczęściej używana. Na rynku są dostępne zaawansowane modele o dużej pojemności kondensatora i kilku wymiennych końcówkach, które pozwalają na wykonanie nawet najtrudniejszych zadań. Jednak do zastosowania w małym warsztacie wystarczy sprzęt o pojemności 30-90 000 μF (sprawdź w instrukcji), który radzi sobie z kołkami w zakresie od 2 do 10 mm. Urządzenie działa na zasadzie rozładowania kondensatorów, dlatego ogromne znaczenie ma zapewnienie szybkiej drogi przepływu prądu. Dlatego ważne jest to, jaki przewód do zgrzewarki załączono w zestawie. Przy wyborze warto zwrócić uwagę również na ergonomię pistoletu i szybki czas przyspawania, dzięki któremu nawet na cienkiej blasze nie zostaną ślady po przeciwnej stronie.