Blog

3 lipca 2024

Jak mierzyć nity? Poradnik wyboru prawidłowego rozmiaru nitów

Nity są elementami łączeniowymi, które pozwalają na połączenie co najmniej dwóch części ze sobą. Mają one szerokie zastosowanie w branży motoryzacyjnej, produkcji maszyn, budownictwie oraz w wielu innych dziedzinach przemysłu. Aby móc prawidłowo wykorzystać nity, istotne jest odpowiednie ich wymiarowanie. W tym artykule opiszemy, jak mierzyć nity oraz jakie narzędzia do tego wykorzystać.

Czym są nity? 

Zanim zaczniemy mówić o tym, jak prawidłowo mierzyć nity, warto zrozumieć czy właściwie są te elementy złączne. Nity to małe elementy łączące, które odgrywają istotną rolę w wielu sektorach, między innymi w budownictwie. Trwale łączą one dwie powierzchnie za pomocą krótkiego pręta z łbem i zakuwką po drugiej stronie lub za pomocą specjalnej tulei oraz pręta. Te drugie zwane są nitami zrywalnymi, które po zamontowaniu i zerwaniu końcówki, stają się nieodwracanie zamknięte, zapewniając wyjątkową wytrzymałość i szczelność połączenia. 

Masz pytania o nasze produkty? Skontaktuj się z nami i uzyskaj fachowe doradztwo.Zapytaj o ofertę

Wymiarów nitów pełnych i nitów zrywalnych 

Wymiary nitów zrywalnych oraz pełnych (z łbem i zakuwką) to jeden z aspektów, na które należy zwrócić uwagę, ponieważ to właśnie od prawidłowych wymiarów zależy efektywność i trwałość rezultatów pracy z nitami. Zastanawiasz się, na co szczególnie zwrócić uwagę? Dowiedz się, jak dobrać odpowiednie wymiary i średnicę nitów zrywalnych i pełnych. 

Jak dobrać długość nitów zrywalnych i pełnych? 

Pierwszym, najważniejszym wymiarem, który należy wziąć pod uwagę wybierając nity zrywalne i pełne jest ich długość. Zależy ona od grubości materiału, jaki planujesz nitować. Zasada jest taka, że długość nitów powinna być minimalnie większa od sumy grubości łączonych przez nie elementów. 

Jak dobrać średnicę nitów zrywalnych i pełnych? 

Wybierając nity zrywalne i pełne należy zwrócić uwagę nie tylko na ich długość, ale również na ich średnicę. Zbyt mała średnica nitów może spowodować, że połączenie nie będzie wystarczająco mocne, natomiast zbyt duża średnica może uszkodzić łączone materiały. W praktyce średnica nitu powinna być dobrana w taki sposób, aby nity pasowały do wcześniej wywierconych otworów i wsuwały się w nie bez problemu, ale jednocześnie bez wyczuwalnego luzu. 

Jakie otwory dopasować pod nity zrywalne i pełne? 

Podczas pracy z nitami zrywalnymi i pełnymi liczy się nie tylko długość i średnica samego nity, ale również odpowiednio przygotowane otwory pod nity. Przygotowanie odpowiednich otworów wymaga starannego dobrania wiertła o średnicy odpowiednio dobranej do średnicy nitów, jakie zamierzasz użyć. 

Otwory powinny być nieco większe od średnicy nitów, ale jednocześnie istotne jest, by nity nie mogły się w nich swobodnie poruszać. Zbyt duże otwory mogą osłabić połączenie, a zbyt małe — umożliwić prawidłowe zamontowanie nitów. Pamiętaj również o tym, że otwory powinny być wiercone prostopadle do powierzchni materiału — to zapewni równomierne rozłożenie nacisku i zapobieganie przeciążeniu w miejscu nitowania. 

Jakie narzędzia są potrzebne do montażu nitów?

Montaż nitów wymaga odpowiednich narzędzi, które zapewnią precyzyjne i trwałe połączenie elementów. Podstawowym urządzeniem wykorzystywanym do tego celu jest nitownica, która występuje w różnych wariantach – ręcznych, pneumatycznych czy elektrycznych. Wybór odpowiedniego jej typu zależy od częstotliwości użytkowania oraz rodzaju i wielkości nitów stosowanych w danej aplikacji. Warto również pamiętać o dobieraniu właściwych końcówek do nitownicy, które muszą pasować do rozmiaru używanych nitów.

Przed przystąpieniem do montażu warto wyposażyć się w niezbędne akcesoria pomocnicze, takie jak miernik grubości materiału. Dobrze jest również mieć pod ręką zestaw zapasowych końcówek do nitownicy oraz nitów o różnych rozmiarach, co pozwoli na szybkie dostosowanie się do ewentualnych zmian w projekcie czy napotkanych problemów.

Masz pytania o nasze produkty? Skontaktuj się z nami i uzyskaj fachowe doradztwo.Zapytaj o ofertę

Zalecenia dotyczące wyboru nitów

Najczęściej w przypadku materiałów miękkich, takich jak guma, zaleca się stosowanie nitów zatrzaskowych – ich trzpień jest szeroki, płaski i wyposażony w otwór. Natomiast przy pracy z materiałami twardymi, takimi jak metal, dobrze będzie sięgnąć po nity pęczniejące czy nity rozprężne. Będą one idealnym rozwiązaniem dla łączenia elementów o dużej grubości, gdyż zapewnia wysoką wytrzymałość na obciążenia. W przypadku metali narażonych na korozję dobrze jest dobrać nit pokryty specjalną powłoką antykorozyjną.

Nity są nieodzownym elementem w wielu gałęziach przemysłu, dlatego ważne jest, aby umieć prawidłowo mierzyć je i dobrać odpowiednie rodzaje do konkretnych zastosowań. Wymiarowanie nity jest niezwykle istotne dla zapewnienia trwałego i bezpiecznego połączenia elementów. Wybór odpowiednich narzędzi oraz przeprowadzenie testów wytrzymałościowych pomogą w dokonaniu prawidłowego pomiaru i dopasowaniu nitów do danej konstrukcji. Pamiętajmy, że tylko właściwie dobrane wysokiej jakości nity zrywalne czy pełne będą gwarancją niezawodnego połączenia elementów.