Blog

23 lutego 2024

Nomy śrub i nakrętek – praktyczny przewodnik Steam

Jaki uniwersalny rodzaj łączenia jest najczęściej wykorzystywany w domowych i profesjonalnych warsztatach? Odpowiedź jest oczywista: śruby i nakrętki. Zawsze warto mieć pod ręką większy zestaw tych akcesoriów, jednak mnóstwo typów rozmiarów i rodzajów gniazd sprawiają, że czasem pojawia się kłopot z wyborem odpowiedniego produktu. W przypadku mocowania dużych konstrukcji i urządzeń wymagających zastosowania przepisów BHP i dochodzi do tego również potrzeba zapewnienia trwałości i bezpieczeństwa. Za zgodność z określonymi parametrami: kształtem łba, gniazdem itp. odpowiadają normy śrub, których oznaczenia widnieją na ich korpusie i opakowaniach. Co oznaczają poszczególne skróty i jak rozpoznać, czy do montażu został wybrany odpowiedni rodzaj łączenia? Sprawdź, na czym polega specyfika wyróżniająca poszczególne normy śrub i nakrętek.

Rodzaje oznaczeń nakrętek i śrub

Większość oznaczeń na śrubach (a także na nakrętkach, podkładkach i nitach) dostępnych na naszym rynku należy do systemu DIN, PN oraz ISO. W każdym symbolu kryje się informacja o najważniejszych parametrach danego produktu. Jak je odszyfrować?

Masz pytania o nasze produkty? Skontaktuj się z nami i uzyskaj fachowe doradztwo.Zapytaj o ofertę

DIN

Skrót pochodzi od nazwy Deutsches Institut fuer Normung. Niemiecki Instytut Normalizacyjny w swoich oznaczeniach śrub oprócz kształtów gniazd czy odmian gwintowania zawiera informacje na temat takich cech jak:

  • wytrzymałość
  • jakość,
  • przeznaczenie.

Precyzyjne dane są zawarte w kodzie dołączonym do skrótu DIN. Każda z cyfr i niesie ze sobą konkretną cechę danego produktu. Np. pod normą DIN 438 kryje się “wkręt dociskowy bez łba z końcem wgłębionym z gwintem na całej długości”. Symbole na śrubach dają informację nie tylko o tym, jakiego klucza czy śrubokrętu należy użyć do jej skręcenia, ale sięga znacznie głębiej, do wytrzymałości i możliwości zastosowania.

PN

Jak każda norma obowiązująca w Polsce, oznaczenia śrub również zaczynają się od skrótu PN. Polski kod mówi również o kontrolowanym dopuszczeniu produktu na rynek wewnętrzny. Jest to rodzaj certyfikatu, który potwierdza zgodność tych elementów z krajowymi wymogami. Niezależny podmiot bierze na siebie odpowiedzialność za jakość i bezpieczeństwo zastosowanych łączeń. W oznaczeniu mamy więcej cyfr niż w systemie DIN, na przykład PN 82105 oznacza “śrubę o łbie sześciokątnym nagwintowaną na całej długości”.

ISO

Znak ISO posiadają produkty skontrolowane przez międzynarodową organizację normalizacyjną (International Organization for Standardization). Kod ten można spotkać nie tylko na produktach do łączenia. Według odpowiednich procedur przyznaje się go również instytucjom.

Masz pytania o nasze produkty? Skontaktuj się z nami i uzyskaj fachowe doradztwo.Zapytaj o ofertę

Wyszukaj najlepszy typ łączenia!

Jakie najważniejsze informacje  zawarte w kodach normalizacyjnych trzeba uwzględnić przy wyborze łączenia? Na pewno trzeba wziąć pod uwagę różne typy:

  • trzpienia,
  • zakończenia czopu,
  • gniazda,
  • gwintu (np. metryczny lub inny)
  • innych elementów.

Najpopularniejsze śruby mają typowe elementy. Przykład modelowego łączenia to element o sześciokątnym łbie, cylindrycznym trzpieniu, bez czopu, z gwintem metrycznym. Jednak może się okazać, że konieczne będzie zastosowanie jednego z dziesiątek innych modeli. Do porównania właściwości elementów tego typu służą dostępne w sieci tabele konwersji norm. Znajdź odpowiednie śruby, wkręty, nakrętki i podkładki dzięki typowym oznaczeniom.